Lato 2023

Terminy 2023 (aby przejść do rejestracji należy kliknąć wybrany termin w poniższej tabeli, wówczas w nowej karcie otworzy się pole rejestracji).

Każdego roku uczymy się czegoś nowego i wprowadzamy zmiany, dzięki temu, być może, za jakieś 100 lat, dojdziemy do ideału.

W tym roku zapisujemy dzieci do konkretnego namiotu, by uniknąć nieporozumień i zasmuconych dzieci, a częściej poirytowanych rodziców ;), a w zasadzie przeładowanych namiotów, które są takie, gdy chcemy zamienić zasmucone dzieci na zadowolone dzieci… no i tak… W każdym razie, jeśli wysyłacie do lasu dzieci bandą i chcecie by tą bandą mieszkały wspólnie, róbcie szturm na ten sam namiot. 

Proszę, upewnijcie się czy daty trwania obozu w formularzu zgadzają się z pożądanymi.

Kilka zmian wprowadziliśmy w zeszłym roku.  Jeśli przegapiliście poprzednie wakacje, to pewnie je zauważycie. Pierwsza zmiana to odrębna rekrutacja dla dziewczyn i chłopaków, nauczeni doświadczeniem chcemy zapobiec sytuacji, w której w grupie mamy 2 dziewczynki i 10 chłopców.  Druga zmiana to mała rewolucja w granicach wiekowych, tygodniowe turnusy zostają dla młodszych dzieci, w ich przypadku górną granicą zostaje 12 lat.  Obóz dwutygodniowy za to jest dla dzieciaków do 14-15 roku życia, profil tego turnusu to kompilacja przyrody i sztuki. Nastolaty zapraszamy na tygodniowy obóz przygodowy (LARP/RPG) i na dwutygodniowy kajakowo-wędrowny (w pierwszym tygodniu dzieciaki są w Osadzie, w drugim 2 dni wędrują i resztę kajakują, szczególne umiejętności potrzebnymi nie są).  

Nowością jest tygodniowy obóz LARP/RPG (czyli gry fabularne dla dzieciaków 10+), wcielanie się w role, tworzenie scenariuszy, odgrywanie scen. Takie połączenie teatru, surwiwalu i gry przygodowej, oczywiście w przyrodzie i bez elektroniki.

Drugą nowością, także dla nas, jest “Spanie na sianie”. Jak być może wiecie, małymi krokami przenosimy się na koniec świata, tworzymy swoją własną ekofarmę, gospodarstwo permakulturowe pod lasem, nazwa tego miejsca to Uhuroo. To osobisty projekt ciotki Krzak. Otóż w tym naszym nowym miejscu chcemy zrobić kameralny obóz farmerski (nadal wege oczywiście), gdzie dzieciaki będą mogły doświadczyć wiejskiego życia, być i pracować ze zwierzętami (mamy konie, kury, kaczki, króliki, psy pasterskie a do tego czasu pewnie też owce), brać prysznic w nagrzanej w słońcu wodzie i korzystać z toalety kompostującej, gotować obiad i przygotowywać razem śniadania. No i, jak to u nas, chadzać po lasach, tropić zwierzęta, zbierać zioła. To będzie biwak dla dzieciaków 9+, które po prostu to lubią, ale też dla dzieciaków, które już u nas były.  

Po 6, a przed 20 sierpnia oferujemy całą Osadę Krzaki do wynajęcia, zatem jeśli chcecie zrobić obóz, zlot czarownic albo biwak dla przyjaciół, zapraszamy do kontaktu mailowego.

 

       tygodniowe

dwutygodniowe

nastolatki

FamilyCamp

półkolonie

1820 zł

3290 zł

3490 zł

...

850 zł 

Nasze obozy to taka wyjątkowa czasoprzestrzeń, w której spotykają się wrażliwi, mądrzy, empatyczni dorośli z najcudniejszymi dzieciakami. Jedni i drudzy mają pasję i nie zawsze jest to pasja przyrodnicza. Te dwa elementy umieszczone w odpowiednim środowisku tworzą zaczarowany świat – dobrzy dorośli i dzieci razem w przyrodzie to mieszanka idealna. Rodzicielstwo bliskości, praca w kontakcie, kręgi, demokratyczne społeczności – to nurty wyznaczające nam główny kierunek. Poza tym zabawa, dużo zabawy. 

Kadra, czyli ciocie i wujkowie

Obozową kadrę tworzą doświadczeni przyrodnicy i pedagodzy, eksperci, pasjonaci; ciocie i wujkowie w sam raz do tulenia, biegania po lesie i ratowania w sytuacjach kryzysowych. Sami świetni dorośli – pracujący z równie świetnymi superwizorami. 

Grupy

Obozujemy w małych grupach: dwóch dorosłych ma pod opieką maksymalnie trzynaścioro/czternaścioro dzieci, gościmy też warsztatowców. Cały obóz to nie więcej niż trzy grupy.

Kuchnia

Żywi nas kuchnia naszego przedszkola, która przygotowuje nam 5 roślinnych posiłków dziennie. Kuchnia jest roślinna, ale fani dań zwyczajnych zwykle głodem nie przymierają, bo stawiamy na kuchnię tradycyjną, a do tego staramy się podawać elementy składowe dań osobno, żeby każdy, nawet najbardziej wybredny smakosz, mógł skomponować sobie smaczny posiłek. Słodyczy sklepowych nie akceptujemy, nasze obozy to też czas bez elektroniki, dlatego telefony i inne gadżety koniecznie zostawcie w domach.

Zajęcia i wolność wyboru

Obozy Tropów Przyrody to długie godziny budowania szałasów leśnych, brodzenia w rzece i błotne kąpiele; to plecenie bransoletek, granie w planszówki i wspólne rozmowy. To wspinanie się po linach, bieganie za piłką, szaleństwa na ślizgu wodnym i w basenie. To ruch, zabawa i bycie w grupie. To dzieci decydują w jaki sposób chcą spędzać czas na obozach Tropów Przyrody, czy chcą korzystać z warsztatów w pracowniach, czy może leżeć w hamaku z fascynującą lekturą. Oczywiście każdego dnia organizujemy dla dzieci wiele warsztatów, ale to one decydują czy i w czym biorą udział.

Pracownie

Wiemy, że dzieci poznają świat przed doświadczanie i wybór tych doświadczeń, dlatego w Osadzie Krzaki stworzyliśmy otwarte pracownie, dzielące wspólną przestrzeń, z których dzieci będą mogły korzystać w dwojaki sposób: podczas warsztatów proponowanych przez instruktorów oraz w ramach tworzenia własnych projektów pod okiem cioć i wujków.

Pracownie techniczne

  • stolarnia
  • eksperymentarium – laboratorium fizyczne i chemiczne (mobilna pracownia bez stałego dostępu, uruchamiana na czas warsztatów)
  • pracownia mikrobilogiczna (mobilna pracownia bez stałego dostępu, uruchamiana na czas warsztatów)

Pracownie artystyczne

  • pracownia malarstwa i rysunku
  • pracownia drewna (rzeźba, pirografia), funkcjonuje jako część stolarni
  • pracownia ceramiczna (mobilna pracownia bez stałego dostępu, uruchamiana na czas warsztatów)
  • pracownia tkanin i krawiectwa
  • pracownia kreatywna

Osada Krzaki, czyli miejsce

Mieszkamy na przyjemnym, dobrze wyposażonym polu biwakowym w przestronnych namiotach traperskich ustawionych na podestach drewnianych lub bezpośrednio na ziemi (namioty są z podłogami).  Obozowisko jest w Grobicach Nowych –  to wieś położona między Grójcem a Górą Kalwarią, przy trasie PKP Warszawa-Radom (stacja Sułkowice).

Jeśli chcecie, żeby Wasze dzieci ganiały po krzakach i złapały wiatr we włosy, a przy okazji łacińską nazwę macierzanki piaskowej – macie szansę być zadowoleni. No… Wy jak Wy; tak naprawdę to bardziej nam zależy na radości, bezpieczeństwie i zaspokajaniu potrzeb Waszych dzieci. Z uwagi na różnorodność potrzeb, oferujemy Wam zatem kilka opcji:

Obóz tygodniowy

Opcja znana tropicielom od zarania dziejów, czyli 6 dni w przyrodniczej rzeczywistości. Przemierzamy razem dni tematyczne: wodny, surwiwalowy, entomologiczny, botaniczny, ornitologiczny i tropicielski. Poza dość sztywną ramą wynikającą z rytmu dnia, plan zajęć dostosowujemy do potrzeb i marzeń grupy. Ta opcja jest najlepsza dla młodszych oraz dzieci obozujących po raz pierwszy. Zapraszamy dzieci od 7 do 12 roku życia.

W tym roku po raz pierwszy tygodniowy obóz LARP/RPG dla dzieci 10+. Wspólnie wejdziemy w świat gier fabularnych łącząc zabawy aktorskie z dobrą zabawą i bieganiem po lasach. Bez elektroniki, przeplatane z zajęciami przyrodniczymi, wyprawami, warsztatami artystycznymi.

cena: 1820 zł

Obóz dwutygodniowy

Pierwszy tydzień obozu dwutygodniowego wygląda bardzo podobnie do tygodniowego, za to drugi tydzień jest projektowany przez dzieci. Grupa w pierwszym tygodniu poznaje się i zgrywa, razem rozmawiamy o potrzebach i marzeniach, planujemy wspólnie tydzień drugi, a nasza kadrowa głowa w tym, żeby potem te plany zrealizować… Obozy dwutygodniowe mają silne zacięcie artystyczne z wyraźną obecnością przestrzeni dla fanów RPG i planszówek.

Ta opcja sprawdza się świetnie dla naszych ‚starych’ obozowiczów i dla nieco starszych dzieci nowych. Zapraszamy dzieci od 7 do 14/15 roku życia.

cena: 3290 zł

Obóz stacjonarno-kajakowy dla nastolatków 11 lat +

To opcja w sam raz dla nastolatków, które są gotowe odkrywać świat nieco intensywniej i mniej przewidywalnie, a stałe miejsce nie jest im niezbędne do zyskania poczucia bezpieczeństwa.

Dzielimy obóz na trzy etapy: stacjonarny, kajakowy i wędrowny. Pierwszy tydzień (a przynajmniej jego większą część) spędzamy stacjonarnie w naszej bazie obozowej, poznajemy się, zgrywamy niczym orkiestra, zdobywamy umiejętności przydatne podczas kolejnego tygodnia (i te zupełnie nieprzydatne też). W kolejnym tygodniu zaś pakujemy się, wrzucamy małe namioty (te ostatnie zapewniają Tropy Przyrody) na plecy i … ruszamy na spływ kajakowy! Czasem śpimy pod gwiazdami, czasem na polu namiotowym z wygodami. Czasem gotujemy na ognisku, a czasem obiad przywozi nasz ulubiony catering. Jesteśmy razem, bawimy się, śpiewamy, padamy ze zmęczenia i śmiejemy się do rozpuku.

cena: 3490 zł

Półkolonie w Osadzie Krzaki 5 – 12 lat

Przez 5 dni (od poniedziałku do piątku) zgłębiamy świat przyrody i tworzymy przyjazną społeczność. Dzieci po południu wracają do domów, by kolejny dzień znów zacząć z nami. Półkolonie odbywają się w Osadzie Krzaki.

Prowadzimy z dzieciakami warsztaty przyrodnicze, artystyczne, organizujemy wyprawy, gry i zabawy. Zapraszamy do naszych pracowni i zostawiamy dużo przestrzeni na własne odkrycia i przygody.

Ta wersja przyrodniczego obozowania jest idealna dla dzieci, które nie są jeszcze gotowe na samodzielny wyjazd z nocowaniem.

Dzieci dowozicie do Osady samodzielnie, ale możecie też skorzystać z autobusu z Grójca (za dodatkową opłatą).

cena: 850 zł

https://youtu.be/nAnwi2zZG-0

Family Camp

Obóz rodzinny charakteryzuje się tym, że … kupujecie kota w worku. Dopiero gdy zapełni się lista rodzin, wspólnie robimy koncert życzeń i staramy się dopasować rozkład jazdy campu do naszych potrzeb/marzeń/pragnień.

Zdjęcia z poprzednich obozów pozwolą Wam łatwiej wywnioskować o co tu w ogóle chodzi.

Zwykle mamy tu warsztaty rękodzielnicze, artystyczne, psychologiczne, taneczne, ruchowe, przyrodnicze.

Spotykamy się w niedzielę przed kolacją i wspólnie tworzymy czasoprzestrzeń obozową aż do piątkowego obiadu.

Obozowicze śpią w naszych namiotach obozowych (1 rodzina = 1 namiot, chyba, że chcecie go z kimś dzielić) lub własnych.

https://youtu.be/nB4-k1EgKOE

dorośli: 1250 zł

dzieci do 1 roku – 150 zł

dzieci od 1 do 3 lat – 450 zł

dzieci od 3 do 6 lat – 550 zł

dzieci od 6 do 10 lat – 750 zł

dzieci od 10 do 18 lat – 1050 zł

namiot rodzinny mały na cały pobyt 400 zł (5-6-osobowy), duży 700 zł (do 8 miejsc), namiot dwuosobowy 100 zł za pobyt, namiot własny 70 zł/pobyt.

Zapisy

Aby zapisać dziecko na jeden z obozów Tropów Przyrody należy przejść do formularza rejestracyjnego poprzez kliknięcie wybranego terminu w tabeli na górze tej strony.

Wszelkie pytania prosimy kierować na: info@tropyprzyrody.pl

Wszelkie pytania biurowe (faktury i okolice): biuro@tropyprzyrody.pl

Rabaty (nie dotyczy Family Camp)

Nie mamy tu zbytniego pola do popisu, ale staramy się jak możemy.

KOD BYWALEC Jeżeli Twoje dziecko jedzie do nas po raz kolejny, odejmij 50 zł za każdy tydzień obozu lub 30 zł za półkolonie.

KOD KREWNY  Twoje dzieci na obozach Tropów występują w liczbie mnogiej, to drugie, trzecie, czwarte, piąte oraz szóste dziecię płaci za obóz o 100 zł mniej i 50 zł mniej za półkolonie. Jeśli rodzeństwa jest więcej niż sześcioro, wymyślimy specjalny rabat :).

KOD SIEWCA KRZAKÓW (i nazwisko nowego tropiciela), jeżeli właśnie teraz rozsialiście ideę krzaków do tego stopnia, że nowy tropiciel do nas przybędzie, czyli za tak zwaną rekomendację 50 pln rabatu podczas obozu tygodniowego, 30 zł podczas półkolonii i 80 zł przy obozach dwutygodniowych.


Poniżej znajdziecie listę rzeczy, które warto zabrać na obóz, wystarczy ją pobrać: